Bled – je vodilno slovensko alpsko letovišče in se uvršča s svojim jezerom in otočkom s cerkvijo ter starim gradom med najlepše evropske turistične kraje.Naravne lepote, zgodovinske znamenitosti in ugodna geografska lega so Bled usmerile v turizem.
Pravljična lepota Blejskega jezera že tisočletja privlači s čudežno močjo. Lahko bi citirali potopisce, pisatelje, vladarje in predsednike; a najlepše je zapisal kar največji slovenski pesnik France Prešern (1800-1849): »Dežela Kranjska nima lepš'ga kraja, ko je z okolš'no ta, podoba raja«
Poroka na Blejskem gradu je po mnenju strokovnjakov eden od najbolj romantičnih predlogov za poroko v Evropi.
Blejsko jezero - pravi biser Slovenije se nahaja na višini 500 metrov nadmorske višine, dolžine 2120 m, globine 31 m, širine 1380 m. Segreje se na 24 stopinj C poleti in zamrzne le v najbolj hladnih dneh pozimi.Oddaljenost od letališča Ljubljane je 32 km. Nad Blejskim jezerom se razprostira pečina, kjer se nahaja eden od najlepših spomenikov Slovenije - stari grad stoletja XIII.
Še en simbol Bleda je otok sredi jezera s svojo kapelo, kjer se nahaja cerkev Marijinega vnebovzetja.Ta kapela je povezana z lepo legendo - če stojiš pod njo in slišiš zvonce in si nekaj zaželiš, se ti bo to zagotovo izpolnilo.
Opis poročnega obreda na gradu Bled
Pred vstopom v grad, obiskovalce sprejme graščak s srednjeveškim pozdravom in jih pospremi na grajsko dvorišče. Na spodnjih stopnicah mladoporočenca in gostje poslušajo šaljiv pozdravni govor grofa in grofice, potem pa vse poteka v zgornjem nadstropju. V Viteški dvorani poteka uradni del (v dobrem vremenu je možna slovesnost tudi v dvorišču pod lokom), na katerem se podeli potrdilo o poroki (poročni list). Ob koncu slovesnosti se gostje postavijo v eno linijo na stopnicah, ki vodijo na dvorišče gradu, in potresejo mladoporočenca z rižem, kot je to po slovenski tradiciji. Na dvorišču, na Arch (arka), vsi občudujejo lep pogled, ki se odpre na jezero, otok in okolico, in prav tako tukaj poteka odpiranje šampanjca z mečem grofa in ženina. Po fotografiranju se par in gostje odpravljajo v vinsko klet gradu v pritličju, kjer mladi par napolni svojo prvo skupno steklenico vina, ki se odpira na obletnico ali rojstvo prvorojenca, potem jo na poseben način zapreta z pečatom kleti gradu. Po zaključku tega rituala, se vsi odpravijo v grajsko tiskarno, kjer mladoporočenca natisneta simbolični poročni list z žigom gradu s starinskim tiskom. Nato vsi zapustijo grad, in nadaljujejo praznovanje, s fotografiranjem in izletom z pletno na otok sredi Blejskega jezera, kjer mladoporočenca čaka še ena stara slovenska tradicija.
Poroka v Sloveniji na Blejskem gradu
- Najem prostora za obred (približno 45 minut),
- kočija za mladoporočenca do gradu (hotel-grad-jezero),
- cvetlični aranžma na poročni mizi,
- steklenica šampanjca za mladoporočenca in priče,
- srednjeveški sprejem pri graščaku v spremstvu žive glasbe (citre, srednjeveški slog),
- vstopnina v grad za mladoporočence,
- otvoritev 1 steklenice šampanjca z mečem,
- polnjenje steklenic z vinom v kleti gradu (mladoporočenca napolnita steklenico z vinom, jo zapečatita s pluto, voskom in pečatom gradu, izda se certifikat), pa tradiciji se steklenica odpre na obletnico poroke,
- tiskanje poročnega lista v grajski tiskarni (z žigom gradu),
- vožnja do otočka za mladoporočenca s pletno,
- vstopnina na otoček,
- organizacija poročnega dogodka,
- darilo agencije v spomin na svojo pravljico.
|